You are currently viewing Innowacyjna operacja osteotomii korekcyjnej kości promieniowej z wykorzystaniem personalizowanego implantu – sukces zespołu LCO

Z dumą dzielimy się historią jednej z naszych pacjentek, u której zespół Lubuskiego Centrum Ortopedii pod przewodnictwem dr n.med. Piotra Czarneckiego oraz lek. Jakuba Woźniaka przeprowadził skomplikowaną i innowacyjną operację korekcji wadliwie wygojonego złamania końca dalszego kości promieniowej z wykorzystaniem instrumentarium dedykowanego.

Dr n.med. Piotr Czarnecki oraz lek. Jakub Woźniak podczas wykonywania osteotomii korekcyjnej

Pacjentka trafiła do naszego szpitala z przewlekłym bólem nadgarstka oraz ograniczeniem jego ruchomości, będącym następstwem wcześniejszego złamania. Początkowo leczona była zachowawczo poprzez zamkniętą repozycję (nastawienie) złamania i unieruchomienie w opatrunku gipsowym, jednak efekt nie był satysfakcjonujący. Po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki i rozpoznaniu wadliwie wygojonego złamania końca dalszego kości promieniowej z zespołem bólu łokciowego, nasz zespół zaproponował przeprowadzenie osteotomii korekcyjnej z użyciem przeszczepu kostnego oraz indywidualnie zaprojektowanego implantatu.

Model personalizowanego instrumentarium chirurgicznego do zaplanowania i przeprowadzenia operacji

Co wyróżnia ten zabieg?

Operację wykonano z użyciem personalizowanego instrumentarium chirurgicznego, które zostało zaprojektowane na podstawie obrazowania tomografii komputerowej. Porównując kość chorą z jej zdrowym odpowiednikiem po stronie przeciwnej, precyzyjnie odwzorowano prawidłową anatomię i indywidualne dopasowanie korekcji do potrzeb pacjentki. W trakcie operacji wykonano kontrolowane przecięcie kości (osteotomię) w dokładnie zaplanowanym miejscu i pod określonym kątem korekcji. Zastosowano dedykowane, wykonane na miarę przymiary chirurgiczne oraz implant dopasowany do anatomii pacjentki. Taka technologia zwiększa precyzję operacji i pozwala na odtworzenie anatomicznych warunków znacznie lepiej niż w standardowej osteotomii. W ubytek kostny powstały w wyniku korekcji wszczepiono autogenny przeszczep korowo-gąbczasty pobrany z talerza kości biodrowej, zwiększając szanse na zrost i pełne wygojenie kości w skorygowanej pozycji.

Specjalnie stworzony przymiar odwzorowujący anatomię pacjentki, z dopasowanym przeszczepem korowo-gąbczastym pobranym z talerza kości biodrowej

Zabieg dotyczył skomplikowanej, przewlekłej deformacji będącej wynikiem nieprawidłowo wygojonego złamania, co wymagało nie tylko dokładnego planowania, ale i specjalistycznych rozwiązań technicznych – czyniąc ten przypadek szczególnie wymagającym i zaawansowanym. Kluczowym elementem była personalizacja leczenia – wykorzystaliśmy nowoczesne technologie planowania trójwymiarowego na podstawie badania tomografii komputerowej. To kolejny przykład dynamicznego rozwoju naszego ośrodka, w którym nowoczesne, spersonalizowane podejście do leczenia urazów układu kostno-stawowego staje się standardem, zapewniając pacjentom dostęp do najbardziej zaawansowanych technologii chirurgicznych.