You are currently viewing 107 rocznica urodzin dr. Lecha Wierusza

107 Rocznica urodzin dr Lecha Wierusza

W dniu dzisiejszym obchodzimy 107 rocznicę urodzin dr. Lecha Wierusza – wieloletniego dyrektora, a obecnie patrona naszego szpitala.

Pełen życiorys tak wybitnej postaci zawiera wiele elementów, o których można ze zdumieniem dowiadywać się z licznych kronik tamtejszych lat. A szczególnie mowa o latach 1951-1982, bo właśnie wtedy doktor kierował ośrodkiem w Świebodzinie, noszącym początkowo nazwę Zakładu Leczniczo-Wychowawczego dla Dzieci Kalekich, a następnie Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego (LORO). W krótkim czasie rozbudował i postawił na najwyższym poziomie lecznictwo rehabilitacyjne i ortopedyczne w ośrodku świebodzińskim. Był znawcą leczenia skutków choroby Heine-Medina (polio). Stał się jednym z największych autorytetów w leczeniu skolioz, wprowadzając wszystkie najnowsze metody i własne opracowania leczenia operacyjnego. Był nie tylko wybitnym lekarzem i organizatorem, ale również wychowawcą dzieci i młodzieży.

Jak wspomina Janina Ochojska-Okońska (założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, astronom, posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji) zaakceptowanie swojej niepełnosprawności zawdzięcza pobytowi w ośrodku w Świebodzinie prowadzonym przez doktora Lecha Wierusza: „Dyro rozumiał nasze problemy i to było dla nas oczywiste. Starał się pomniejszać w naszych oczach znaczenie niepełnosprawności. (…) To On stworzył LORO, potrafił skupić wokół siebie ludzi, którzy rozumieli nasze zranione dusze i potrafili obudzić w nas siły, ambicje, wiarę oraz nadzieję, której spełnienie zależało od nas samych. Był dla nas Darem, z którego dzisiaj coraz bardziej zdaję sobie sprawę. Kim bym była gdybym nie spotkała Go na swojej drodze, gdyby nie objął mnie swoja opieką i mądrością.” Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować wzorcową ideę dr. Lecha Wierusza w rozwoju jednego z najstarszych ośrodków ortopedycznych w naszym kraju. 

Aby przeczytać pełną treść wypowiedzi Janiny Ochojskiej i wiele innych wspomnień pozostałych pacjentów LORO, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Grupy OPTY – http://opty.info/nasze-forum/wspomnienia/janka-ochojska-okonska-dyro/ 

Zapraszamy na nasze media społecznościowe!