You are currently viewing Artroskopowe usunięcie ganglionu nadgarstka

Operator: dr n. med. Piotr Czarnecki
Asysta: lek. Jakub Woźniak

Artroskopowe usunięcie ganglionu nadgarstka

Ganglion, inaczej torbiel galaretowata, to elastyczny guzek, który może uwidaczniać się pod powierzchnią skóry. Powstaje poprzez uwypuklenie torebki stawowej lub pochewki ścięgna, a jego wnętrze wypełnione jest gęstym, galaretowatym płynem. Fizjologicznie płyn stawowy pokrywając powierzchnie stawowe nawilża je, zmniejsza tarcie oraz odżywia tkankę chrzęstną. Kiedy dochodzi do jego nadprodukcji i wzrostu ciśnienia w obrębie torebki stawowej, ulega ona rozciągnięciu i w konsekwencji powstaje guzek wypełniony nadmiarem zagęszczonej substancji stawowej. Najczęściej lokalizuje się go w okolicach stawów rąk, szczególnie nadgarstka, jednak może pojawić się również na stopach czy w stawie kolanowym. Zwykle występuje pojedynczo i przy badaniu palpacyjnym nie sprawia bólu pacjentowi. 

Jest to choroba, na którą zdecydowanie częściej narażone są
młode kobiety w wieku 20-40 lat

Za główną przyczynę powstawania ganglionów uważa się stany zapalne stawów, urazy i przeciążenia danej okolicy, dlatego torbiele te spotykamy u osób, które wielokrotnie powtarzają te same ruchy rąk, nadgarstków lub stawów (na przykład: informatycy, sportowcy, kasjerzy, osoby pracujące manualnie). Ich wielkość może być zmienna i zależy od ilości wypełnienia płynem. Torbiel galaretowata choć może budzić u pacjenta niepokój onkologiczny, jest zmianą łagodną i nie stanowi zagrożenia. Standardem w rozpoznaniu oprócz wywiadu z pacjentem i przeprowadzenia badania klinicznego jest wykonanie nieinwazyjnego obrazowania USG. Pomocne może się okazać również badanie RTG oraz rezonans magnetyczny danej okolicy.

Obraz widoczny w artroskopii nadgarstka

Istnieje wiele metod leczenia ganglionu, dobranych odpowiednio do pacjenta i stopnia nasilenia dolegliwości. Torbiele te mogą ulec samoistnemu wchłonięciu, dlatego wśród osób, u których guzek nie wpływa w sposób istotny na pogorszenie jakości życia leczenie rozpoczynamy od metod zachowawczych: odciążenie okolicy stawu, unieruchomienie stawu, masaż czy nakłucie i odessanie zawartości torbieli z miejscowym podaniem leku przeciwzapalnego. Wskazaniem do dalszego etapu leczenia są zmiany uciskające pobliskie struktury i wywołujące takie dolegliwości jak ból, uczucie mrowienia, dyskomfort podczas wykonywania podstawowych czynności lub względy estetyczne. W takich przypadkach lekarz może zaproponować usunięcie operacyjne zmiany, które zapewnia największą skuteczność w leczeniu i zapobieganiu nawrotom.

Artroskopia to rodzaj endoskopowej metody diagnostyczno-terapeutycznej polegającej na oglądaniu stawu poprzez wprowadzenie do jego wnętrza urządzenia wyposażonego w kamerę, optykę, źródło światła oraz kanały narzędziowe. Usunięcie ganglionu metodą artroskopii w przeciwieństwie do metody otwartej z nacięcia przynosi wiele korzyści dla pacjenta – dostęp do pola operacyjnego poprzez mniejsze nacięcia zapewnia szybszy powrót do zdrowia i większy komfort dla pacjenta.

W naszym ośrodku zabieg ten wykonujemy małoinwazyjną metodą w ciągu 30 minut, a standardowy pobyt w szpitalu trwa 1-2 dni. Aby uniknąć ryzyka nawrotu, zalecane jest kilkudniowe unieruchomienie stawu po zabiegu usunięcia zmiany oraz stosowanie rehabilitacji. Ścisła współpraca naszych fizjoterapeutów z lekarzami zapewnia kompleksową opiekę nad naszymi pacjentami na każdym etapie leczenia i daje możliwość na szybki powrót do pełnej sprawności. Każde podejrzenie torbieli galaretowatej należy skonsultować z lekarzem ortopedą tak, aby po postawieniu trafnej diagnozy i wykluczeniu zmiany nowotworowej rozpocząć jak najlepszą dla danego pacjenta formę leczenia.

Zapraszamy na nasze media społecznościowe!