Jak bezpiecznie i bezboleśnie przejść zabieg?
Stres związany ze zbliżającym się zabiegiem jest naturalną reakcją organizmu. W naszym szpitalu dbamy o to, aby każdy nasz pacjent przeszedł proces operacji w komforcie i bez bólu, starając się również minimalizować jego wystąpienie w pierwszych dniach po operacji. Pacjent po przyjęciu do naszego szpitala, najczęściej na dzień przed planowanym zabiegiem operacyjnym, ma zapewnione spotkanie z lekarzem anestezjologiem, podczas którego dochodzi do konsultacji i najlepszego wyboru rodzaju znieczulenia. Na tym etapie lekarz tłumaczy na czym polega wybrana metoda znieczulenia oraz przedstawia pacjentowi zalety i niedogodności związane z konkretną decyzją. Wybór znieczulenia zależy od kilku czynników – przede wszystkim od charakteru zabiegu, jego rozległości i obszaru ciała, na którym jest przeprowadzany. Podczas każdej operacji nad zdrowiem i poczuciem komfortu naszych pacjentów czuwa cały zespół operacyjny, w tym zespół anestezjologiczny składający się z lekarza oraz pielęgniarki. Do jego zadań należy m.in.: monitorowanie czynności życiowych organizmu, reagowanie w przypadku wystąpienia stanów zagrażających, stworzenie najlepszych warunków operatorowi do wykonania zabiegu oraz zapewnienie wstępnego, pooperacyjnego leczenia przeciwbólowego.
Znieczulenie ogólne (popularnie zwane narkozą) to stan głębokiego uśpienia, podczas którego dochodzi do całkowitej i odwracalnej utraty świadomości. Stan ten podobny jest do fizjologicznego snu, jednak jest głębszy i wywołany środkami farmakologicznymi. Znieczulenie regionalne (inaczej miejscowe, obwodowe) jest metodą blokowania bólu, polegającą na odwracalnym przerwaniu przewodnictwa nerwowego jedynie w określonych partiach ciała. U dorosłych jest to forma znieczulenia chętnie wybierana podczas krótkich zabiegów, dotyczących obwodowych części ciała – szczególnie do zabiegów ortopedycznych przeprowadzanych na kończynach górnych i dolnych. Z uwagi na rodzaje wykonywanych w Lubuskim Centrum Ortopedii zabiegów, do jednej z najczęściej wybieranych metod znieczulenia należy znieczulenie podpajęczynówkowe (potocznie nazywane znieczuleniem do pleców lub kręgosłupa). Podczas tego typu znieczulenia, leki podaje się bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego poprzez nakłucie okolicy lędźwiowej. Jest to bezpieczne miejsce wykonania punkcji, ponieważ w odcinku lędźwiowym kanału kręgowego nie znajduje się już rdzeń kręgowy. Są tam natomiast nerwy rdzeniowe zaopatrujące dolną część ciała i to właśnie w ich pobliżu deponuje się lek miejscowo znieczulający. Dochodzi wówczas do czasowego zniesienia ruchu, czucia dotyku, bólu i temperatury w dolnych częściach ciała (od pasa w dół), z możliwością zachowania świadomości i samodzielnego oddychania. Jeżeli pacjent woli spać podczas zabiegu, anestezjolog może podać mu leki, po których zapadnie w lekki sen. Czas od podania leku do przestrzeni podpajęczynówkowej, a rozpoczęcia jego działania jest szybki i wynosi od kilku do kilkunastu minut. Ogólny czas działania tego znieczulenia jest często dłuższy od czasu trwania samej operacji i wynosi standardowo około 3 godzin, jednak może się różnić w zależności od pacjenta. Dłuższe działanie znieczulenia działa korzystnie opóźniając wystąpienie bólu pooperacyjnego.
Przed operacją wymagane jest pozostanie na czczo przez minimum 8 godzin, a po wykonanym zabiegu pacjent może spożyć pierwszy posiłek wcześniej niż po operacji wykonanej w znieczuleniu ogólnym tj. od momentu, w którym znieczulenie przestanie działać. Jak każde znieczulenie również i znieczulenie podpajęczynówkowe może doprowadzić do wystąpienia objawów niepożądanych takich jak: spadek ciśnienia tętniczego krwi, obniżenie temperatury ciała, popunkcyjne bóle głowy, przemijające bóle pleców w miejscu wkłucia czy trudności w oddawaniu moczu. Choć mogą się one pojawić u każdego pacjenta, wiele z nich występuje niezwykle rzadko. W zależności od rodzaju operacji nasi lekarze planują terapię przeciwbólową w taki sposób, aby pacjent przebywając już w sali pooperacyjnej nie odczuwał silnego bólu, dyskomfortu i stresu związanego z tuż przebytym zabiegiem. Szczegółowych informacji na temat przebiegu każdego rodzaju znieczulenia udziela lekarz anestezjolog, który jest do dyspozycji naszych pacjentów podczas przedoperacyjnej konsultacji anestezjologicznej.