You are currently viewing Krok po kroku do celu – rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego

Krok po kroku do celu – rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego

Niejednokrotnie podkreślaliśmy jak ważnym elementem w procesie leczenia ortopedycznego jest rehabilitacja. Wielu pacjentów, których czeka operacja zastanawia się jak będą wyglądały pierwsze dni po zabiegu oraz późniejszy proces powrotu do zdrowia i sprawności. Mamy nadzieję, że informacje podane poniżej rozwieją wszystkie wątpliwości naszych przyszłych pacjentów i pozwolą na lepsze zobrazowanie tematu przebiegu rehabilitacji od pierwszych chwil po zabiegu. Dzięki uprzejmości jednej z naszych pacjentek, mieliśmy okazję towarzyszyć jej podczas ostatniego dnia 3-tygodniowego turnusu rehabilitacyjnego w naszym nowo wybudowanym pawilonie.

Pacjentka blisko 2 miesiące wcześniej przeszła operację endoprotezoplastyki prawego stawu kolanowego, którą wykonał w naszym szpitalu lekarz Filip Adamcewicz. Do objawów, z którymi pacjentka zgłosiła się do lekarza należały: ból kolana, przykurcz nogi w dole podkolanowym, ograniczona ruchomość i sprawność kolana np. podczas chodzenia po schodach oraz postępująca szpotawość polegająca na wygięciu kolana w łuk. Wspominając okres operacji, pacjentka na samym wstępie przyznaje, że od początku czuła się dobrze przygotowana do zabiegu. Po przyjęciu do szpitala na oddział ortopedii, kolejnego dnia została przeprowadzona operacja stawu kolanowego. Od pierwszego dnia po wykonanym zabiegu, pacjentka była z pomocą naszych fizjoterapeutów angażowana do ćwiczeń ruchowych oraz do ćwiczeń wykorzystujących szynę CPM służącą do wykonywania ciągłego ruchu biernego. Aby aktywować staw kolanowy, nasi specjaliści pilnowali aby pacjentka codziennie systematycznie chodziła po korytarzu oraz ćwiczyła chodzenie po schodach z kulami. Przed wypisem do domu, pacjentka otrzymała zalecenia i została przeszkolona przez naszych fizjoterapeutów jak poprawnie wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne w domu oczekując na przyjęcie na nasz oddział rehabilitacji.

Podczas rehabilitacji na oddziale pacjentka miała zapewnione 6 razy w tygodniu (od poniedziałku do soboty) sesje ćwiczeniowe pod okiem naszych fizjoterapeutów, podczas których wykonywane były: ćwiczenia z rehabilitantami z użyciem piłek, ciężarków, obciążeń, gum  porowych, ćwiczenia z użyciem szyny CPM, wodne masaże wirowe, laser, pole magnetyczne oraz ćwiczenia przy drabinkach. Dodatkowo każdego dnia do dyspozycji wszystkich pacjentów na oddziale są ogólnodostępne urządzenia do ćwiczeń takie jak np. rowerki stacjonarne czy bieżnie, z których pacjenci mogą korzystać o dowolnej porze. Podsumowując 3 tygodnie systematycznej pracy pacjentki wraz z  zespołem naszych rehabilitantów, pacjentka widzi dużą poprawę, jest sprawna ruchowo i nie odczuwa dolegliwości, które towarzyszyły jej przed operacją. Jak sama mówi, wiedząc obecnie jak przebiegał cały proces leczenia, żałuje, że nie podjęła decyzji o wykonaniu operacji wcześniej. Jest bardzo zadowolona z efektów zarówno operacji jak i rehabilitacji! Na koniec trzeba pamiętać, że aby utrzymać efekty takiego leczenia należy stale kontynuować dostosowaną aktywność fizyczną np. poprzez jazdę na rowerze stacjonarnym. W naszym szpitalu każdy pacjent kończąc turnus rehabilitacyjny otrzymuje indywidualne zalecenia dotyczące kontynuacji aktywności ruchowej.

Zapraszamy na nasze media społecznościowe!