You are currently viewing Nowoczesna chondroplastyka AMIC: Artroskopowe leczenie ubytków chrząstki
Dr n.med. Paweł Kaczorowski oraz lek. Marcin Szmyr podczas zabiegu rekonstrukcji chrząstki stawu kolanowego metodą AMIC

Choroby stawów, a zwłaszcza uszkodzenia chrząstki stawowej, to poważny problem zdrowotny, który dotyka coraz większą liczbę pacjentów, szczególnie w miarę upływu lat. Jednym z innowacyjnych sposobów leczenia takich urazów jest operacja chondroplastyki przy użyciu metody AMIC (Autologous Matrix-Induced Chondrogenesis). Jest to nowoczesna procedura regeneracyjna stosowana w celu naprawy uszkodzeń chrząstki stawowej przy wykorzystaniu membrany kolagenowej oraz kleju tkankowego. W naszym ośrodku specjaliści ortopedii i traumatologii narządu ruchu dr n.med. Paweł Kaczorowski oraz lek. Marcin Szmyr przeprowadzili artroskopowo rekonstrukcję chrząstki stawu kolanowego innowacyjną metodą AMIC. Poniżej przedstawiamy, na czym polega ten zabieg i jakie korzyści może przynieść naszym pacjentom.

Czym jest chrząstka stawowa?

Chrząstka stawowa to gładka, elastyczna tkanka pokrywająca powierzchnie kości w stawach, dzięki której możemy poruszać się bez odczuwania bólu czy tarcia. Niestety, chrząstka stawowa nie ma zdolności do samodzielnej regeneracji. W przypadku jej uszkodzenia, jeśli nie zostanie podjęte leczenie, problem może się pogłębiać, prowadząc do rozwinięcia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Na czym polega jednoetapowa operacja chondroplastyki metodą AMIC?

Chondroplastyka metodą AMIC to zaawansowana technika naprawy uszkodzeń chrząstki stawowej, która jest stosowana u pacjentów z umiarkowanymi i większymi defektami chrząstki. Procedura ta polega na wykorzystaniu naturalnych zdolności regeneracyjnych organizmu do odbudowy chrząstki z wykorzystaniem specjalnej matrycy kolagenowej

Etap opracowania i dopasowania kształtem membrany kolagenowej

Zabieg wykonywany jest metodą artroskopową, co oznacza, że jest małoinwazyjny i polega na wprowadzeniu przez małe nacięcia w skórze specjalnych narzędzi i kamery do wnętrza stawu.  Cała operacja odbywa się pod kontrolą obrazu na monitorze, co minimalizuje ryzyko powikłań i pozwala na precyzyjną naprawę uszkodzeń. Operator stosując technikę suchej artroskopii precyzyjnie aplikuje matrycę kolagenową podczas chondroplastyki, ponieważ brak napełniania stawu płynem zapobiega jej przemieszczaniu się. Dzięki temu procedury są dokładniejsze i stabilne, umożliwiając odpowiednie pozycjonowanie membrany w miejscu ubytku chrząstki.

Etapy operacji:

1. Przygotowanie powierzchni stawowej – uszkodzona chrząstka jest delikatnie usuwana, a powierzchnia defektu przygotowywana do nałożenia membrany.

2Wykonanie mikrozłamań – technika mikrozłamań polega na wykonaniu małych dziurek w kości pod chrząstką, co umożliwia wydostanie się komórek macierzystych ze szpiku kostnego. Te komórki są zdolne do przekształcenia się w komórki chrząstki.

Obraz artroskopowy po wykonaniu mikrozłamań w kości

3.  Aplikacja membrany kolagenowej – w tym etapie stosowana jest specjalna membrana kolagenowa, która pełni funkcjęrusztowania dla nowo tworzącej się chrząstki. Membrana ta zapewnia odpowiednie warunki do regeneracji i stabilizuje miejsce uszkodzenia.

Obraz artroskopowy ukazujący membranę kolagenową zaaplikowaną na miejsce ubytku chrzęstnego

4. Aplikacja kleju tkankowego – membrana jest mocowana przy użyciu kleju tkankowego, który zapewnia jej stabilne przyleganie do powierzchni stawu i chroni regenerujący się obszar przed przemieszczaniem się.

Po operacji – co należy wiedzieć?

Proces rekonwalescencji po chondroplastyce AMIC jest kluczowy dla uzyskania pełnej sprawności stawu. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi rehabilitacji i obciążenia stawu. W początkowym okresie konieczne jest unikanie nadmiernego obciążania stawu i stosowanie kul. W późniejszym czasie wprowadza się ćwiczenia rehabilitacyjne mające na celu wzmocnienie mięśni oraz przywrócenie pełnego zakresu ruchu w stawie. Cały proces regeneracji trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do roku, w zależności od rozległości uszkodzenia i indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Operacja chondroplastyki metodą AMIC to nowoczesna, małoinwazyjna procedura, która może znacząco poprawić jakość życia pacjentów z uszkodzeniami chrząstki stawowej. Ważne jest jednak, aby pacjenci przestrzegali zaleceń lekarskich po operacji i uczestniczyli w procesie rehabilitacji, co jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych rezultatów.