Fizykoterapia jest jedną z dziedzin fizjoterapii, która wykorzystuje działanie czynników fizycznych w celach leczniczych.
Swoje zastosowanie znajduje szczególnie w ortopedii, pozwalając na leczenie chorób na różnym etapie. W zależności od stanu klinicznego pacjenta w fizykoterapii stosuje się różne bodźce fizykalne takie jak: ciepło, zimno, prądy, pole magnetyczne, światło o różnym charakterze wiązki czy ultradźwięki. Takie zabiegi mogą być stosowane zarówno w stanach ostrych, kiedy pacjentowi często towarzyszy silny ból jak i w chorobach przewlekłych. Przykładem użycia zabiegów z dziedziny fizykoterapii w stanach ostrych i podostrych są krioterapia polegająca na oziębieniu tkanek oraz laseroterapia dająca możliwość podwyższenia progu odczuwania bólu.
Krioterapia jako jedna z podstawowych technik znoszących ból może być stosowana już po upływie pierwszej doby od urazu czy zabiegu operacyjnego. W przypadku chorób przewlekłych do najnowszych technik leczenia należy zastosowanie fali uderzeniowej, którą również wykorzystujemy w naszym szpitalu. Można ją stosować w przypadku np. ostrogi piętowej w celu rozbicia takiej zmiany lub jej przebudowy. Oprócz tego do innych efektów działania fali uderzeniowej zaliczamy: działanie przeciwbólowe, przyspieszenie metabolizmu, zmniejszenie obrzęku, wzrost unaczynienia tkanek oraz stymulację procesów naprawczych. Nowoczesna fizykoterapia to najczęściej terapia kilkoma wybranymi metodami, które powinny się uzupełniać i wzmacniać efekty leczenia.
Na naszym oddziale rehabilitacji każdego dnia wykonujemy dziesiątki zabiegów z dziedziny fizykoterapii stosując:
– Krioterapię parami azotu – terapię zimnem,
– Magnetoterapię – terapię polem magnetycznym,
– Infraterapię – terapię promieniowaniem podczerwonym,
– Laseroterapię – terapię promieniowaniem laserowym,
– Elektroterapię – terapię prądami,
– Hydroterapię – terapię wodą stosując m.in. masaże wirowe,
– Terapię falą uderzeniową.
Aby osiągnąć zamierzone efekty, przy wyborze bodźca i rodzaju terapii należy zawsze pamiętać o odpowiedniej kolejności wykonywania zabiegów jak również o przykładach zabiegów, których nie powinno się ze sobą łączyć. Z tego względu każdy nasz pacjent, któremu lekarz zaleci fizykoterapię jest pod ciągłą opieką naszych fizjoterapeutów, którzy dbają o prawidłowy i jak najbardziej skuteczny przebieg procesu leczniczego.
Źródło:
– “Fizjoterapia w ortopedii”, Dariusz Białoszewski
Zapraszamy na nasze media społecznościowe!