22 czerwca na Pawilonie Rehabilitacyjnym zawisła wiecha! To dla nas jako inwestora oraz wykonawców, czyli firm Demiurg z Poznania i Asbud z Gronowa powód do dużej satysfakcji wynikającej ze sprawnej realizacji inwestycji, wpisującej się w przyjęte założenia. Budowa Pawilonu przebiega wręcz ekspresowo i jedne prace gonią drugie. Pod wrażeniem budynku, który w stanie surowym jest gotowy w 95% byli nasi wczorajszy goście, w szczególności posłowie: Krystyna Sibińska, Katarzyna Osos i Waldemar Sługocki oraz członkowie Zarządu Województwa Marszałek Elżbieta Anna Polak i Marcin Jabłoński. Przechodząc przez budowę na drugą kondygnację gdzie docelowo będzie tzw. zielony ogród uczestnicy uroczystości zobaczyli liczne wizualizacje tego jak powinny konkretne pomieszczenia wyglądać docelowo. Kilka z nich załączamy do posta.
Prezes zarządu Lubuskiego Centrum Ortopedii w Świebodzinie Elżbieta Kozak podziękowała wszystkim zaangażowanym, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji. Podkreślała, że bez tego wsparcia tej inwestycji, by nie było i pracownicy lecznicy mają tego świadomość. – Budynek jest duży, większy niż był planowany, ale wynika to z tego, że musieliśmy połączyć wszystkie funkcje medyczne, które muszą tutaj być. Wysokość obiektu wynosi 13,5 m, długość 63 m, szerokość 31,5 m. Pomieści 50 pacjentów na poziomie pierwszym. Budynek jest bardzo energooszczędny. To jest wręcz obiekt z XXII wieku. Duży etap za nami, wiele jeszcze przed nami – mówiła prezes lecznicy. A potem wskazała: Wiechę na dachu Pawilonu Rehabilitacyjnego proszę ustawić.
Uroczystość powieszenia wiechy wywodzi się z XIV wieku i jest uznawana za symbol zakończenia pewnego etapu budowy – najczęściej oddania budynku w tzw. stanie surowym. W przypadku budowy Pawilonu Rehabilitacyjnego prace związane z tym stanem wykonane są na 95 proc. Jednak ich zawansowanie pozwala właśnie w tym momencie na realizację tej symbolicznej uroczystości. Wiele robót przebiega bowiem równolegle. Na dziś zakończonych jest wiele prac związanych z położeniem instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Zastosowane w budynku rozwiązania związane z wykorzystaniem w bardzo dużym stopniu ogrzewania podłogowego spowodowały, że w 50 proc. zaawansowania jest rozłożenie izolacji podłogowej oraz wylanie podłóg. Trwają daleko zaawansowane prace związane z montażem instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, a ta druga będzie dostępna we wszystkich salach dla chorych. Stolarka okienna jest wstawiona w całości budynku, natomiast tynki gipsowe położone są na całym parterze budynku oraz połowie pierwszej kondygnacji. Wszystkie sieci praktycznie zasilają już budynek.
Zdjęcia z portalu lubuskie.pl autorstwa Pawła Wańczko.