You are currently viewing Spotkanie z przedstawicielami szpitala z Guben

W dniu 18 sierpnia 2023 r. w siedzibie Lubuskiego Centrum Ortopedii odbyło się spotkanie z przedstawicielami szpitala z Guben /Niemcy, w trakcie którego przedstawiciele szpitali rozmawiali o możliwościach nawiązania współpracy.

W spotkaniu uczestniczyli z ramienia LCO Pani Prezes Elżbieta Kozak wraz z Dyrektorem ds. Lecznictwa dr Filipem Adamcewiczem. Z ramienia szpitala Naëmi-Wilke-Stift z Guben Dyrektor Zarządzający Pan Mogwitz Andreas oraz Ordynator Ortopedii dr Schulze-Bertelsbeck. W spotkaniu uczestniczył również Prezes Konwentu Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” Pan Czesław Fiedorowicz.

Szpital Naëmi-Wilke-Stift w Guben prowadzony jest przez Fundację Kościelną Samodzielnego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. W lecznicy największym oddziałem jest Oddział Ortopedii. LCO jako wiodący ośrodek ortopedyczny w kraju (piąte miejsce pod względem liczby wszczepianych endoprotez rocznie) zrobił na naszych gościach duże wrażenie. Goście mieli okazję zobaczyć wyremontowane oddziały, blok operacyjny jak i budowany Pawilon Rehabilitacyjny.

W tracie rozmów wskazano na możliwość podjęcia współpracy m.in. w zakresie:

  1. Wspólnych szkoleń lekarzy w obydwu szpitalach tj. wymiany doświadczeń.
  2. Stworzenia na bazie doświadczeń szpitala w Guben – Poradni Leczenia Bólu w szpitalu w Świebodzinie.
  3. Możliwości przekazywania pacjentów po operacjach ortopedycznych wykonywanych przez szpital w Guben do naszego szpitala na turnusy rehabilitacyjne.

Na wzór doświadczeń szpitali na granicy czesko-austriackiej będziemy pracowali na tym, aby przy granicy polsko-niemieckiej podobny zakres współpracy był możliwy. Problemem jest brak systemowych rozwiązań, ale wierzymy iż poprzez osobiste zaangażowanie Prezesa Euroregionu Pana Czesława Fiedorowicza zostaną przygotowane wspólne projekty, dzięki którym ta współpraca będzie możliwa.