You are currently viewing Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę, czyli chorobę cywilizacyjną powodującą utratę masy kostnej. Cechuje się ona również zaburzeniem mikroarchitektury kości co ostatecznie powoduje ich częstsze złamania czy pęknięcia, bardzo często bez wcześniejszych objawów. Z uwagi na starzenie się społeczeństwa występuje niestety coraz częściej, zwłaszcza u kobiet. Z tego powodu wszystkie kobiety po 65 roku życia oraz mężczyźni po 70 roku życia powinni przejść badania przesiewowe pod jej kątem. Jak zapobiec osteoporozie? Profilaktyka polega głównie na prowadzeniu aktywnego trybu życia, ale również przyjmowaniu odpowiednich ilości wapnia i witaminy D3.

Leczenie tego schorzenia oprócz farmakologii opiera się również na fizjoterapii. W przypadku wystąpienia złamania osteoporotycznego konieczne jest działanie operacyjne. Jakie metody fizjoterapeutyczne są pomocne w osteoporozie?
– ćwiczenia rozciągające, poprawiające ruchomość stawów,
– ćwiczenia obciążające układ kostny,
– fizykoterapia,
– ćwiczenia poprawiające postawę ciała i higienę ruchu.

Jako że ćwiczenia fizyczne wzmacniają organizm miejscowo, ważne jest rozłożenie obciążenia w ćwiczeniach równomiernie na wszystkie kości. Choroba u każdego pacjenta może postępować w inny sposób dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy fizjoterapii związanej z osteoporozą, zawsze należy skonsultować techniki leczenia z lekarzem oraz fizjoterapeutą. Wiemy jak często choroba ta dotyka nasze społeczeństwo dlatego szczególnie w tym dniu chcemy zwrócić Waszą uwagę na istotę profilaktyki w osteoporozie. Dbajcie o siebie!