You are currently viewing Zwiększenie dotacji z UE

11 października 2023 roku to kolejny dzień, który w ostatnim czasie bardzo pozytywnie zapisuje się na kartach Lubuskiego Centrum Ortopedii. Prowadzona budowa Pawilonu Rehabilitacyjnego została wsparta dodatkowym finansowym zastrzykiem w postaci 3 mln 300 tys. zł. Środki pochodzą z funduszu REACT UE.

Budowa Pawilonu Rehabilitacyjnego zbliża się do końca. W związku z większym zakresem niektórych prac ogólny koszt inwestycji wzrósł do ok. 45 mln zł. Stąd zatwierdzone przez Zarząd Województwa Lubuskiego środki stanowią istotną kwotę wspierającą Lubuskie Centrum Ortopedii w prowadzonej budowie.

A na fakt, że jest on historyczna dla naszego szpitala i całego Świebodzina zwraca uwagę Prezes LCO Elżbieta Kozak:

Po pierwsze, z powodu terminu realizacji. Za dwa tygodnie minie rok od momentu, kiedy wraz z panią marszałek podpisywałyśmy umowę z generalnym wykonawcą na realizację. I to w formule: zaprojektuj – wybuduj. Pod wrażeniem byli nawet nasi goście z zaprzyjaźnionego szpitala z Niemiec, którzy stwierdzili, że u nich nie buduje się w takim tempie. Drugim  czynnikiem wartym podkreślenia jest to, że 50 proc. kosztów tej inwestycji szpital pokrywa z własnych środków zgromadzonych przez wcześniejsze lata. Myśleliśmy, że przeznaczymy je na modernizację zamku, ale ostatecznie mamy nowy pawilon, który jest przystosowany do usług medycznych. Druga część naszego wkładu to kredyt bankowy, który, dzięki dodatkowemu wsparciu z funduszy europejskich, będzie zdecydowanie niższy. To świetna wiadomość, bo w kolejce czekają już następne projekty, które będziemy mogli realizować. Dziękuję wszystkim za wsparcie i w wiarę w nas.

Obecni na uroczystości przedstawiciele władz województwa chwalili przebieg inwestycji i podkreślali istotę funkcjonowania LCO w siatce szpitali województwa lubuskiego.

Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak: Lubuskie Centrum Ortopedii to wyjątkowy szpital. Jeśli każda nasza jednostka mogłaby tak angażować wkład własny w inwestycję (na poziomie 50%!), to o wiele szybciej moglibyśmy zmienić infrastrukturę, poprawić dostępność do leczenia lub kupić sprzęt wysokospecjalistyczny. Pawilon Rehabilitacyjny to obiekt bardzo potrzebny pacjentom. Wiem, jak ważna jest rehabilitacja. Szczególnie ta oferowana natychmiast po zabiegu, jeszcze przez szpital. Wielki szacunek należy się wykonawcy. Wiem, że standardy szpitalne realizowania takiej inwestycji są wyższe niż w budownictwie mieszkalnym lub użyteczności publicznej. Szpital ma przyjaciół.

Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński:
– To obiekt, który powstał dzięki funduszom unijnym. Kiedy otrzymaliśmy informację, że Unia Europejska przekazuje regionom dodatkowe środki w ramach programu REACT-EU, reagującym na różne problemy czasu covidowego, zastanawialiśmy się, jak je spożytkować. Było bardzo wielu chętnych i bardzo wiele pomysłów, wiele ośrodków aspirowało do tego, by pozyskać te pieniądze. Mieliśmy dużo spotkań. Chciałbym gorąco podziękować panu posłowi Waldemarowi Sługockiemu, który pomógł nam okiełznać wówczas emocje. Podjęliśmy decyzję, żeby wydać te pieniądze na projekt, który jest rzeczą widoczną, namacalną, coś, co jest bardzo oczekiwane i potrzebne. Bardzo dziękuję, że znalazło się przyzwolenie, by nie rozdrabniać tych pieniędzy, by wydać je w całości na ten projekt, do tego jeszcze uzupełnić z budżetu województwa brakujące środki. Doceniamy wysiłek samej spółki, która ze swoich środków w okresie, kiedy nie było wiadomo, jak to się skończy, także zdecydowała się dołożyć do tego niemałe kwoty. 3 mln 300 tys. złotych to kwota, którą znaleźliśmy w rezerwach, by wesprzeć ten projekt, dzięki czemu pani prezes dostanie trochę pieniędzy, żeby lepiej wyposażyć obiekt i szybciej podjąć działalność, świadczyć różnego rodzaju usługi zdrowotne. Dziękuję, gratuluję i bardzo się cieszę, że brałem w tym udział.

Poseł Waldemar Sługocki:

– Ta inwestycja to opowieść o ludziach. Mieliśmy wiele dylematów, pojawiały się duże emocje. Ludzie musieli wykazać się sporą determinacją. W tej opowieści o ludziach, ważne jest abyśmy wszyscy ze sobą mieli dobre relacje. Powinniśmy starać się je pielęgnować.  To opowieść o tym, aby ludzie mądrze podejmowali decyzje w oparciu o przesłanki, kryteria i wiedzę. Można prognozować pewną perspektywę, jak podejmowane przez ludzi decyzje sprzyjały rozwojowi. Tak było w tym przypadku.  Udało się stworzyć wspólnotę i w każdych gremiach mieliśmy mądrych i światłych ludzi – ci, którzy podjęli decyzję, ci którzy na co dzień tworzą wspólnotę tego szpitala. Często się mówi: cudze chwalicie, a swego nie znacie. W tym wypadku wystarczyło uchylić okno, aby się przekonać, że są tu odważni i kompetentni ludzie, którzy z pasją tworzą tak piękne dzieło, tak jak to, w którym dzisiaj jesteśmy. Dlatego dziękuję Pani Prezes Elżbiecie Kozak oraz radnemu województwa Grzegorzowi Potędze za dużą wiarę, siłę i dążenie do celu. Bez Was z pewnością to wszystko nie ułożyłoby się tak znakomicie. Dobrze, że ta inwestycja jest w pełni finansowana z instrumentu, który służył odbudowie zniszczonych gospodarek państw członkowskich UE, ale to nie jest ta docelowa pomoc, na którą czekamy. To są pieniądze, które trafiły w perspektywie 2014-2020 i wzbogaciły program Infrastruktura i Środowisko. Ochrona zdrowia była niezwykle kluczowym elementem w pandemii.

Zbigniew Szumski, starosta powiatu świebodzińskiego, podziękował Zarządowi Województwa Lubuskiego za dwie decyzje: – Pierwsza to podjęcie działań zmierzających do tego, żeby świebodzińskie LORO zostało przekształcone w spółkę. Takie przykłady to pokazanie, że kiedyś wszyscy wokół zarabiali, a szpital miał kłopoty, a teraz jest odwrotnie. Niech szpital buduje takie właśnie obiekty. Bardzo dziękuję za tę decyzję i wsparcie. Wokół tego szpitala jest skupiona cała masa ludzi – nie tylko tutaj, ale i w Polsce, byłych pacjentów. Wokół tego szpitala krążą legendy z lat 60., gdy rodziły się tutaj nowe technologie, nowe sposoby operacji. Wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę pracy i pieniądze, gratuluję mądrych decyzji.

W środowym wydarzeniu wzięli także udział pracownicy szpitala, m.in. Grzegorz Potęga, pełnomocnik zarządu szpitala ds. inwestycji oraz radny województwa lubuskiego, który prowadził wydarzenie oraz dyrektorzy departamentów urzędu marszałkowskiego: Sylwia Pędzińska (Departament Instytucji Zarządzającej), Sławomir Kotylak (Departament Infrastruktury i Komunikacji) oraz Daniel Roguski (Departament Programów Regionalnych).

W Pawilonie Rehabilitacyjnym trwają ostatnie prace, a pacjenci z pewnością docenią zielony taras na jego dachu. W Pawilonie miejsce znajdą: Oddział Rehabilitacji, Dział Rehabilitacji Medycznej – Dział (Pracownia) Fizjoterapii, Poradnia rehabilitacyjna, Dział Rehabilitacji Dziennej – Zakład/Ośrodek rehabilitacji leczniczej oraz łóżka na potrzeby rehabilitacji pocovidowej. Zagospodarowany zostanie także terenu wokół budynku (powstaną nowe chodniki, trawniki i ławki). Całkowita wartość inwestycji to blisko 45 mln zł. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego na lata 2014-2020 to prawie 14 mln zł. Wykonawcami są firmy Asbud z Gronowa i Demiurg z Poznania.

tekst i zdjęcia za stroną www.lubuskie.pl