Jak zapobiegamy hipotermii śródoperacyjnej u pacjentów leczonych w Lubuskim Centrum Ortopedii?
Bezpieczeństwo i komfort naszych pacjentów to podstawa, a każdy szczegół w przebiegu operacji ma dla nas znaczenie. Mając świadomość, że na końcowy efekt leczenia ma wpływ każdy element hospitalizacji, dążymy do tego, aby zapewnić naszym pacjentom najskuteczniejsze metody terapii, w tym przypadku mające na celu ogrzewanie pacjenta.
Niezamierzona hipotermia okołooperacyjna to stan, gdy temperatura głęboka ciała w sposób nieplanowany obniża się do wartości poniżej 36 stopni Celsjusza. Szacuje się, że może dotykać nawet 50–70% pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym. Obecność śródoperacyjnego wychłodzenia u dużego odsetka pacjentów wynika z nakładania się kilku niekorzystnych zjawisk: zaburzeń termoregulacji spowodowanych znieczuleniem, niskich temperatur panujących na salach operacyjnych, stosowania płynów infuzyjnych o temperaturze otoczenia czy utraty ciepła przez ranę operacyjną. Wynikiem działania tych czynników jest obniżenie temperatury ośrodkowej większości znieczulanych i nieogrzewanych pacjentów, co może prowadzić do wystąpienia powikłań. W naszym szpitalu dbając o bezpieczeństwo i komfort pacjentów, stosujemy aktywne metody zapobiegania wystąpieniu hipotermii, takie jak m.in. systemy obiegu ciepłego powietrza czy ogrzewane płyny infuzyjne. Stosowanie takich metod aktywnych ma największy wpływ na ograniczenie śródoperacyjnego wychłodzenia.
Obecnie do najskuteczniejszej metody szybkiego i skutecznego ogrzewania pacjenta należy metoda wykorzystująca wymuszony obieg ciepłego powietrza, którą stosujemy w Lubuskim Centrum Ortopedii niezwłocznie po znieczuleniu pacjenta i ułożeniu go do zabiegu. Istota jej działania polega na wtłaczaniu powietrza podgrzanego przez jednostkę grzewczą do przestrzeni, która ma bezpośredni kontakt ze skórą chorego, zazwyczaj w formie dwuwarstwowego koca. Kształt jednorazowego koca jest odpowiednio dobrany do potrzeb i kontaktuje się z jak największą powierzchnią ciała, w zależności od ułożenia chorego i lokalizacji pola operacyjnego. Wtłoczone do wewnątrz powietrze uchodzi przez pory w materiale, z którego zbudowany jest koc, tworząc wokół ogrzewanej osoby swoisty, ciepły mikroklimat. Zastosowanie takiego systemu pozwala na dostarczanie pacjentowi ciepła w odpowiednim wymiarze podczas trwania operacji, gwarantując przy tym bezpieczeństwo, również pod względem epidemiologicznym. Po zakończonym zabiegu transportujemy pacjenta z sali operacyjnej z dbałością o dalsze utrzymanie stałej temperatury ciała. Pilnując, aby nie doszło do wyziębienia chorego, jest on przekładany do wcześniej ogrzanego łóżka z sali pooperacyjnej. Jest to standardowe postępowanie w naszym szpitalu stosowane u pacjentów po rozległych operacjach ortopedycznych. Staramy się maksymalnie ograniczać ryzyko powikłań okołooperacyjnych, co wpływa na wzrost bezpieczeństwa chorego i poprawę jakości opieki.