You are currently viewing Rekonstrukcja rewizyjna więzadła krzyżowego przedniego (ACL) z dodatkową stabilizacją w postaci tenodezy bocznej
Dr n.med. Paweł Kaczorowski oraz lek. Marcin Szmyr podczas operacji rewizyjnej ACL wraz z zastosowaniem dodatkowej stabilizacji w postaci tenodezy bocznej sposobem modyfikowanym według Lemaire

Rekonstrukcja rewizyjna więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to zaawansowana procedura chirurgiczna wykonywana w przypadku ponownego uszkodzenia więzadła, szczególnie u pacjentów, którzy doznali zerwania przeszczepu po wcześniejszej rekonstrukcji. W takim przypadku jedną z metod dodatkowo zwiększającą stabilność stawu kolanowego, stosowaną w naszym szpitalu jest tenodeza boczna sposobem modyfikowanym według Lemaire.  Wykonujemy ją przy użyciu fragmentu tkanki własnej pacjenta, pasma biodrowo-piszczelowego – grubego pasa powięzi biegnącego wzdłuż bocznej strony uda.

Rekonstrukcja rewizyjna (ponowna) więzadła krzyżowego przedniego (ACL) może być wykonana jedno- lub dwuetapowo w zależności od obrazu klinicznego pacjenta. Na decyzję o rodzaju wykonywanej operacji wpływ mają takie czynniki jak pozycja kanałów, które zostały wykonane w kości podczas pierwotnej rekonstrukcji oraz ich rozmiary. Zależy nam na tym, aby wykonany przeszczep został bardzo mocno zakotwiczony w kanale kostnym, zachowując przy tym odpowiednie właściwości jego napięcia. Pierwotnie dokonujemy tego za pomocą odpowiednich śrub, aby następnie z czasem doszło do jego biologicznej integracji z tkankami. Jeśli warunki kliniczne i anatomiczne na to pozwalają, staramy się wykonywać rekonstrukcję w sposób jednoetapowy, z użyciem tych samych kanałów kostnych i nowego przeszczepu więzadła. W przypadku dużych ubytków kostnych zabieg przeprowadzany jest w dwóch odrębnych etapach:

1️. Etap pierwszy – przygotowanie stawu kolanowego

W pierwszym etapie wykonujemy oczyszczenie stawu kolanowego z uszkodzonego przeszczepu więzadła oraz elementów zespolenia, które były użyte podczas wcześniejszej operacji. Kanały kostne, w których osadzone było więzadło, wypełniamy przeszczepami kostnymi, aby przygotować odpowiednią podstawę pod rekonstrukcję rewizyjną. W zależności od rodzaju zastosowanych przeszczepów kostnych, czas do ich wygojenia i wykonania kolejnego zabiegu operacyjnego może wynosić od 3 do 6 miesięcy – w przypadku kości pobranej z banku tkanek są to od 4 do 6 miesięcy, natomiast przeszczep własnej kości pobranej na przykład z talerza biodrowego może być odpowiednio wygojony nawet już po 3 miesiącach.

Etap pierwszy rekonstrukcji rewizyjnej ACL – obraz z artroskopii

2️. Etap drugi – rekonstrukcja rewizyjna z dodatkową stabilizacją w postaci tenodezy bocznej

W drugim etapie, po kilku miesiącach w zależności od wybranego rodzaju przeszczepu kostnego, do odbudowy więzadła ACL wykorzystujemy przeszczep biologiczny z własnych tkanek pacjenta lub allograft, czyli przeszczep więzadła pobrany z banku tkanek. Dzięki regeneracji kości możliwe jest precyzyjne wykonanie nowych kanałów o odpowiedniej średnicy i jakości, co zapewnia lepszą stabilizację przeszczepu więzadła. Aby dodatkowo poprawić stabilność kolana, szczególnie w zakresie ruchów rotacyjnych, przeprowadzamy dodatkowo tenodezę boczną sposobem modyfikowanym według Lemaire. Polega ona na:

• wycięciu fragmentu pasma biodrowo-piszczelowego,

• przeciągnięciu go pod więzadłem pobocznym strzałkowym,

• przymocowaniu pasma do kości udowej za pomocą implantów stabilizujących.

Tenodeza boczna pełni rolę dodatkowego wzmocnienia struktur stawu kolanowego, co znacząco zmniejsza ryzyko niestabilności, zwłaszcza u młodych, aktywnych pacjentów oraz sportowców.

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat pierwotnej rekonstrukcji ACL przeczytaj artykuł: Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) z naprawą łąkotki

Dlaczego stosujemy dodatkową stabilizację stawu kolanowego w postaci tenodezy bocznej?

W przypadku operacji rewizyjnych standardowa rekonstrukcja ACL może być niewystarczająca w przywracaniu pełnej funkcjonalności stawu kolanowego. Tenodeza boczna zapobiega nadmiernym ruchom rotacyjnym kości udowej względem piszczeli i chroni nowo wszczepione więzadło przed przeciążeniami, zwiększając jego trwałość i skuteczność.

Korzyści dla pacjenta:

• Poprawa stabilności stawu kolanowego w ruchach bocznych i rotacyjnych.

• Zmniejszenie ryzyka ponownego uszkodzenia przeszczepu.

• Lepsze wyniki funkcjonalne, co umożliwia szybszy powrót do aktywności fizycznej.

Dla kogo jest ten zabieg?

Zabieg dedykowany jest pacjentom, którzy:

• Doznali ponownego zerwania przeszczepu ACL.

• Zmagają się z niestabilnością stawu kolanowego, szczególnie w zakresie rotacji.

• Są aktywni fizycznie lub uprawiają sporty obciążające staw kolanowy.

Na zdjęciu pielęgniarka operacyjna Alina Wesołowska

Specjalizujemy się w zaawansowanych operacjach stawu kolanowego, w tym rekonstrukcjach rewizyjnych więzadeł. Zastosowanie dodatkowej stabilizacji w postaci tenodezy bocznej wykonywanej sposobem modyfikowanym według Lemaire podczas operacji rewizyjnej więzadła ACL zapewnia dodatkowe wsparcie stabilizacyjne stawu kolanowego skutkując uzyskaniem lepszych efektów leczenia.